About / O mně

Martina Krupičková

1975, Svetla nad Sazavou, Czech Republic.

I graduated from a prestigious fashion design school in Brno, Czech Republic, majoring in Textile and Knitwear; this is where I developed my skill of drawing and painting.

After graduating, I spent several months in England and the USA.

My first oil painting was in 1999 as a Christmas gift for my lifelong partner. In 2003 I organized the first solo exhibition. All pictures are characterized by strong colour and bold strokes on a black background playing with light and shadow. A palette knife is used in the creation of these paintings. Since that first painting in 1999, I believe I’ve developed my own style. The light is the most important part of the painting. It can give the right sparkle or completely destroy it. I try to capture the right balance of light and shadow to add depth. My pictures draw on personal experiences that are a reflection of the visible – landscapes, cityscapes and transport.

I’ve held several successful exhibitions in the Czech RepublicThe picture Posázavský Pacifik was selected and exhibited at Royal Academy of Art Summer Exhibition in London 2008. My paintings are held in private collections in the Czech Republic, UK, USA, Belgium, France, Sweden, Canada, Germany and Slovak Republic. I was also interviewed on Czech Television CT1 Dobre Rano and in popular talk-show Vsechnoparty.

 If you would like to send me any opinion about my pictures or any question, please do not hesitate to contact me on martina@gallerykrupickova.com

_______________________________________________________________________

1975, Světlá nad Sázavou, Česká republika.

Vystudovala jsem Střední uměleckoprůmyslovou školu textilní v Brně, obor Textilní výtvarnictví – podobor – Návrhář pletařských výrobků. Po ukončení školy jsem odjela na několikaměsíční pobyt do Velké Británie a USA.

První olejová malba vznikla v roce 1999 jako vánoční dárek pro mého životního partnera a následně v roce 2003 první samostatná výstava. Obrazy jsou charakteristické výraznými barvami a silnými tahy špachtlí bez štětce na černém pozadí. Od roku 1999, kdy vznikla moje první malba, jsem si vytvořila svůj vlastní styl, kde se světlo stalo tou nejdůležitější částí celého obrazu. Světlo může celé koncepci pomoci nebo ho úplně zničit. Snažím se o rovnováhu světla a stínu, abych tak docílila potřebnou hloubku námětu. Náměty čerpám z konkrétních osobních zážitků, které jsou reflexí viděného – krajin, měst a dopravních prostředků.

Mám za sebou několik úspěšných tuzemských autorských výstav. Obraz Posázavský Pacifik byl vybrán a vystaven na výstavě Royal Academy of Art Summer Exhibition 2008 v Londýně. Mé obrazy jsou obdivovány v soukromých sbírkách v tuzemsku i v zahraničí (Velká Británie, USA, Belgie, Francie, Švédsko, Kanada, Německo a Slovenská republika). V roce 2018 jsem se dostala mezi nejlepších 48 výtvarníků Británie v rámci soutěže Landscape Artist of The Year 2008, což bylo odvysíláno na Sky Artu. Také jsem poskytla rozhovor v České televizi ČT1 Dobré ráno a v populární talkshow Všechnopárty.

V případě jakéhokoli dotazu nebo kritiky mi prosím zašlete e-mail na: martina@gallerykrupickova.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.